Szukaj
Close this search box.

Jaskinia Orlovača – piękno ukryte w głębi góry

Jaskinia Orlovača znajduje się tylko kilka minut jazdy od Pale oraz jakieś 20-30 min od Sarajewa. Postanowiliśmy ją odwiedzić przed opuszczeniem Bośni i Hercegowiny w styczniu. Choć na jej zwiedzanie mieliśmy mało czasu, to i tak zachwyciła nas już od pierwszych chwil, jakie w niej spędziliśmy.

Jaskinia Orlovača – kilka faktów

Jaskinia Orlovača stanowi jeden z największych i najpiękniejszych systemów jaskiniowych w całej Bośni i Hercegowinie. Znajduje się blisko szosy wiodącej do Sokolaca. Prowadzi do niej szutrowa droga, z której rozciąga się fenomenalny widok na monumentalną, skalną ścianę góry Orlovača (1056 m n.p.m.). Wejście do jaskini znajduje się powyżej źródła Riječica Sinjevo oraz powyżej niewielkiego parkingu. Jaskinia Orlovača ma ok. 10 000 m długości, jednak dla zwiedzających udostępniono odcinek mający 2500 m. W jej wnętrzu zobaczyć można liczne formacje skalne, takie jak stalaktyty, stalagmity, kolumny jaskiniowe, nacieki w formie korali i wiele innych. Jaskinię zamieszkują m.in. nietoperze czy myszy. W trakcie jej odkrywania, badacze znaleźli kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus speleus), który żył 16 000 lat temu. Oprócz szczątków tego zwierzęcia odkryto tam także przedmioty bardzo interesujące dla archeologów, m.in. siekierę czy ceramikę sprzed 2500-3500 lat. Jaskinia Orlovača posiada także stały mikroklimat – panuje w niej temp. oscylująca wokół 8,8°C i wilgotność na poziomi 90%.

Orlovača

Jaskinia Orlovača – zwiedzanie

Generalnie postanowiliśmy odwiedzić Jaskinię Orlovača w trochę kiepskim terminie, bo 6 stycznia, czyli w prawosławną Wigilię. Jednak nasi znajomi ze Ski Centar Ravna Planina zaaranżowali nam na ten termin szybkie, poranne zwiedzanie. Szczerze mówiąc było nam trochę głupio, że odrywamy opiekuna jaskini od świątecznych przygotowań, ale później doszliśmy do wniosku, że gdyby nie chciał się z nami spotkać, to by po prostu odmówił. Dlatego na parkingu poniżej wejścia do jaskini meldujemy się punktualnie. Chwilę czekamy na opiekuna jaskini, który przyjeżdża kilka minut po nas. Wiecie, że tu dziś wszyscy świętują? Mamy Wigilię! – stwierdza zaraz po tym, jak się z nim witamy. Ale nic nie szkodzi, szybko zwiedzimy jaskinię. – dodaje. Mam prośbę, abyście w środku nie robili zdjęć. Ale wskażę wam jedno miejsce, w którym będziecie mogli sfotografować formacje skalne. Jaskinia zachwyca już od samego początku. Ilość nacieków, stalagmitów czy stalaktytów przyprawia o zawrót głowy. O! zobaczcie – tu sobie śpi nietoperz. Rzeczywiście stworzeń tych jest w jaskini całkiem sporo i łatwo je dostrzec w trakcie wędrówki w głąb. Ostatnim punktem zwiedzania jest sporych rozmiarów sala, gdzie możemy zrobić kilka zdjęć. Generalnie dalej też można iść. Organizujemy tu takie bardziej speleologiczne wyprawy. Nie są one bardzo trudne, ale trzeba mieć ubrania, które można pobrudzić. W trakcie takiej wycieczki docieramy do podziemnej rzeki. Oboje szybko dochodzimy do wniosku, że choć ze speleologią nie mieliśmy dotąd nic wspólnego, to chętnie wybralibyśmy się na takie zwiedzanie. Na taką wycieczkę trzeba się umówić z wyprzedzeniem, ale wystarczy tylko do nas napisać czy zadzwonić, a my ustalimy wszystkie szczegóły. 

Jaskinia Orlovača

Jaskinia Orlovača

Jaskinia Orlovača

Jaskinia Orlovača

Jaskinia Orlovača

Jaskinia Orlovača

Jaskinia Orlovača

Jaskinia Orlovača – informacje praktyczne

  • Jaskinia czynna jest przez cały rok.  Od 15 kwietnia do 15 października, w każdy dzień roboczy, z wyjątkiem niedziel i sobót, o godzinie 9.00, 12.00 i 15.00. Zimą wycieczki organizowane są w tych samych godzinach, ale wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie się, przynajmniej dzień wcześniej. Grupa powinna liczyć 5 osób lub więcej.
  • Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika, w grupach do 15 osób. Zwiedzanie trwa od 35 do 45 min.
  • Bilet to koszt 4 KM od osoby (w przypadku grup zorganizowanych to koszt 3 KM).
  • Kontakt: +387 65 992 808, [email protected].

Zdjęcia we wpisie, które są bez naszego logo, zostały nam użyczone przez opiekunów Jaskini Orlovača, za co serdecznie im dziękujemy! 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.