Szukaj
Close this search box.

Fruška gora na rowerze i samochodem

Osoby odwiedzające Nowy Sad zazwyczaj zaglądają także, choćby na chwilę do Fruški gory. To zielone, porośnięte lasami pasmo dominuje w krajobrazie okolicy na południe od miasta. Przed wyjazdem do Wojwodiny znaleźliśmy sporo informacji o poprowadzonych tam licznych szlakach rowerowych i pieszych, a także o wielu atrakcjach skrytych wśród leśnych ostępów. To wszystko sprawiło, że Fruška gora musiała znaleźć się na naszej trasie podczas bałkańskich wakacji.

Fruška gora na rowerze

Bike Park Bukovac, który położony jest tuż u podnóża Fruški gory, może stanowić całkiem niezłą bazę wypadową do poznawania tego górskiego pasma. Obok wzgórza z bike parkiem przebiega asfaltowa szosa wiodąca ze wsi Bukovac, a kończąca się obok zrujnowanego budynku położonego na sąsiednim wzniesieniu. Dalej można wyruszyć szutrową drogą, wiodącą wśród pól i łąk. Tam też postanowiliśmy wybrać się na rowerach. I choć w sieci jest sporo map Fruški gory, to niestety nie udało nam się zdobyć jej papierowej wersji (o ile takowa w ogóle gdzieś istnieje). Bazując więc na mapie wgranej na Garmina usiłujemy dotrzeć w głąb gór. Po przejechaniu jakiś 3 km trafiamy na oznaczenia szlaku. Skręcamy za nimi w stronę widocznej ściany lasu. Ze zdziwieniem jednak stwierdzamy, że droga prowadzi nas dość stromo w dół. Po chwili docieramy do Schroniska Strazilovo. Generalnie wiele bałkańskich schronisk, do jakich zdarzało nam się trafiać, jest dość wymarłych. Jednak Stazilovo, mimo swego położenia na obrzeżach pasma, było naprawdę „na wypasie”. Ścianka wspinaczkowa, wypożyczalnia rowerów górskich, miejsce biwakowe, wiaty piknikowe, plac zabaw dla dzieci. Tylko opiekun schroniska był nieco zdziwiony, gdy nas zobaczył, ale po nas dotarła tam jeszcze grupa kilku starszych panów, więc zrobił mu się ruch w interesie.

Strazilovo

Strazilovo

Strazilovo

Przed opuszczeniem schroniska usiłujemy skonfrontować mapę z Garmina z papierową mapą, jaką użyczył nam na chwilę pracownik schroniska. Ponieważ szlaki w miarę się pokrywały, ruszyliśmy dalej. Podążaliśmy za trasą oznaczoną sercami. Co uznaliśmy za wyjątkowo udany pomysł kogoś, kto wyznaczał szlak. Gorzej, że trasa była mniej urocza i choć Markowi się podobało, to ja przez większość czasu pchałam rower, zamiast na nim jechać. Z tego też powodu zrezygnowaliśmy z dalszego eksplorowania gór na rowerach. Choć tak naprawdę powód był jeszcze jeden (żeby nie było, że to wszystko moja wina). Po burzy, która szalała nad tą okolicą poprzedniego wieczora, zrobiło się tu strasznie duszno i gorąco. Jazda w takich warunkach nie należała do przyjemności.

Fruška gora

Fruška gora samochodem

Wracamy więc do Bike Parku Bukovac, pakujemy rowery do Kianki, żegnamy się z tym gościnnym miejscem i wyruszamy z Petrovaradinu szosą nr 21, która wspina się na grzbiet Fruški gory. Początkowo wiedzie ona przez teren zabudowany, ale gdy dociera do linii lasu zaczyna mocniej wspinać się pod górę. W pewnym momencie szosa się rozdziela – ci, którzy jadą do góry odbijają bardziej na prawo, zaś ci, którzy zjeżdżają są bardziej po lewej. Dzięki temu na dwupasmówce można bez większych przeszkód wyprzedzić mozolnie wspinające się ciężarówki. Po kilku minutach jazdy docieramy na przełęcz, gdzie znajduje się skrzyżowanie z drogą wiodącą wzdłuż grzbietu Fruški gory, ale również restauracja i barek oraz punkt informacji turystycznej (niestety pocałowaliśmy klamkę). Kierujemy się najpierw ku punktowi widokowemu Zmajevac, jednak rozciągająca się stamtąd panorama nie jest zbyt rozległa.

Fruška gora

Wyruszamy zatem w drugą stronę, ku wieży telewizyjnej. Jednak zanim do niej dotrzemy, zatrzymujemy się przy pomniku na Iriški venac. Na szczycie wysokiego obelisku stoi postać kobiety, ze wzniesioną do góry dłonią. Jest ona uosobieniem wolności, przez co sam monument nosi nazwę Sloboda. U podnóża pomnika widać sylwetki partyzantów. Natomiast na bokach obelisku umieszczono reliefy, które symbolizują cierpienie, opór i walkę. Ten najwyższy we Frušce gorze pomnik wzniesiono w 1951 r., a jego autorem jest rzeźbiarz Sreten Stojanovic. Trzeba przyznać, że naprawdę robi wrażenie, w szczególności, gdy spojrzy się na niego z perspektywy drona!

Fruška gora

Fruška gora

Fruška gora ma jednak jeszcze jedną, wielką budowlę, którą doskonale widać z położonych niżej terenów. Chodzi oczywiście o wieżę telewizyjną. Ma ona 170 m wysokości i powstała w 1975 r. Została mocno zniszczona podczas bombardowań NATO w 1999 r. Jak twierdzą sami mieszkańcy tych okolic, wieża powinna zostać wyremontowana, ze względu na znajdujące się tam pomieszczenia, w których można by zorganizować doskonały punkt widokowy. W szczególności, że Fruška gora nie oferuje zbyt wiele miejsc, z których można by podziwiać panoramę okolicy. Jednak z racji braku pieniędzy wieża niszczeje, choć dalej pełni swoją przekaźnikową funkcję. Tuż obok niej znajduje się hotel i restauracja Norcev. I o dziwo nawet byli tam jacyś turyści.

Fruška gora

Fruška gora

Fruška gora

I choć mieliśmy ochotę nieco lepiej poznać Fruškę gorę, to gonił nas czas. Jeszcze tego samego dnia chcieliśmy dotrzeć w okolice rzeki Uvac, więc czekał nas przejazd praktycznie przez całą Serbię. Przemierzamy jeszcze grzbiet Fruški gory i zjeżdżamy do drogi nr 100, która powiodła nas na południe.

Fruška gora

A tak w wersji filmowej prezentuje się Fruška gora:

 

Fruška gora praktycznie

  • Fruška gora była niegdyś wyspą na Morzu Panońskim. Obecnie najbliższą większą wodą w jej sąsiedztwie jest Dunaj.
  • Od 1960 r. jej teren chroniony jest w ramach parku narodowego.
  • Fruška gora to bez wątpienia idealny teren do uprawiania turystyki aktywnej. Znajdziecie tam:

– szlaki piesze

– szlaki rowerowe

– jeziora, w których można łowić ryby oraz się kąpać

– schroniska górskie, restauracje i inne miejsca, w których można odpocząć i nabrać sił

  • Na terenie tego pasma organizowany jest Fruškogorski Ultramaraton (główny bieg odbywa się na dystansie 134 km, ale można też ścigać się na krótszych dystansach od 37 do 108 km). W kwietniu 2017 odbyła się 40. edycja tej biegowej imprezy. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie organizatora ->KLIK.
  • Jeśli poszukujecie map, informacji praktycznych oraz wszelkiej maści inspiracji dot. zwiedzania i eksplorowania Fruški gory, to koniecznie zajrzyjcie na stronę fruskac.net. Znajdziecie tam m.in. interaktywną mapę całego pasma, która ułatwi Wam planowanie aktywnego pobytu w tych górach.

 

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.